Гайворонська районна рада
Гайворонський район, Кіровоградська область

.

До відділу «Гайворонське бюро правової допомоги» Голованівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся місцевий житель з питання, щодо  можливості продажу паю, який знаходиться в оренді.

Фахівці Гайворонського БПД консультують: у зв’язку із прийняттям Верховною Радою Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення", всі громадяни, які мають у власності землі сільськогосподарського призначення нарешті матимуть право продати її, оскільки до цього у нас діяв багаторічний мораторій, тобто заборона, на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Продати землі можна буде вже з 1 липня 2021 року, лише фізичним особам, які є громадянами України, при цьому підприємства зможуть купити вашу землю лише після 1 січня 2024 року.

Якщо ви після 1 липня 2021 року приймете рішення продати ваш пай, то вам потрібно врахувати, що ваш орендар має першочергове право на купівлю вашого паю, проте підприємствам дозволять купувати землю лише з 1 січня 2024 року.

Щоб ви не заплутались в законодавства та вам було простіше зрозуміти, як ви маєте діяти при продажу свого паю наведемо приклад: приміром у вас є особа, яка хоче придбати вашу землю, але ваша земля знаходиться в оренді у фермерського господарства, тому спочатку ви маєте звернутись до фермерського господарства із пропозицією викупити ваш пай по вашій ціні та на ваших умовах.

Оскільки ваш орендар не матиме можливості викупити вашу землю до 1 січня 2024 року, то в такому разі, ваш орендар може передати своє першочергове право на купівлю вашої землі будь-якій фізичній особі якій ви зможете продати свою землю. Виходячи з цього, фізична особа яка отримала право на викуп вашої землі, може як погодитись так і відмовитись від викупу, тому у разі згоди на викуп вашої ділянки ви продаєте землю лише для цієї особи, оскільки в неї є першочергове право на викуп вашої землі. Якщо фізична особа, яка отримала від фермерського господарства першочергове право на викуп вашої землі відмовиться, то лише тоді ви можете продати свій пай своєму покупцю або будь-якій іншій фізичній особі.

Законом дозволяється здійснення розрахунків тільки в безготівковій формі. Жодної готівки, всі розрахунки через банк, щоб можна було зафіксувати і підтвердити переказ грошей і їх суму, покупця і продавця землі. Крім цього, новим законом заборонено приймати розрахунок грошима, джерело походження яких, нічим не підтверджене. Порядок перевірки ідентифікації відповідності набувача і власника повинен прийняти і затвердити Кабінет Міністрів України.

Звертаємо увагу, що є обмеження і в ціні, за якою можна купити / продати землю. Так, ціна земельної ділянки або паю до 1 січня 2030 року не може бути менше нормативної грошової оцінки землі. Таку нормативну оцінку проводить Держгеокадастр в порядку визначеному Законом України "Про оцінку землі".

Враховуючи вищевикладене, ви маєте повне право на продаж свого паю. Те що ви передали пай в оренду означає, що вашу земельну ділянку лише тимчасово обробляє певне фермерське господарство, проте право власності належить саме вам, тому ви можете розпоряджатись своєю ділянкою на власний розсуд.

Якщо у вас виникли питання, або ваші права порушені звертайтеся до фахівців системи безоплатної правової допомоги - ваші правові проблеми можна вирішити дистанційно ☎

☑ зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

☑ поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки Голованівський місцевий центр з надання БВПД:https://www.facebook.com/glvn.legalaid.kr.ua/;

☑ написати на електронну пошту відділу «Гайворонське бюро правової допомоги» Голованівського місцевого центру з надання БВПД:  haivoronske@legalaid.kr.ua

або Голованівського місцевого центру: holovanivsk.kropyvnytskyi@legalaid.kr.ua;

☑  зателефонуйте на номер відділу «Гайворонське бюро правової допомоги» Голованівського місцевого центру з надання БВПД: (05254) 5 – 00 – 22, 068-862-23-52

☑ скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid

 https://wiki.legalaid.gov.ua;

☑ прочитати правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid або обговорити її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat.