Гайворонська районна рада
Гайворонський район, Кіровоградська область

.

Переглядів: 595

 

«Хащуватська трагедія» — так називається найбільший у Європі меморіальний комплекс, розташований у Гайворонському районі Кіровоградської області.

Присвячений він пам’яті сотень євреїв,
розстріляних гітлерівськими нацистами та їхніми поплічниками…


Минуло вже 76 років
після страшних подій
Другої Світової війни.

На Кіровоградщині залишилося чимало місць, які нагадують про ті жахливі і трагічні події – про боротьбу з фашизмом, про війну за волю, про криваві розправи карателів і тисячі невинних жертв серед мирного населення.


Тут – у селі Хащуватому – перед очами постав грандіозний скорботний меморіал, зведений на місці трагічної гибелі понад тисячу українських євреїв, серед яких за документальними свідченнями було 376 діток. Фашисти розстрілювали їх протягом кількох днів – 16-20 лютого 1942 року.

«…На світанку 16 лютого 1942 року у село Хащувате було стягнуто чи не всіх поліцаїв району, усього 50—60 запроданців. Усе було наперед продумано, розраховано. Окремим сім’ям, ще задовго до цього жахливого дня, не дозволяли жити в своїх будинках, в одну хату зганяли по 4—5 сімей, реєстрували їх і видавали спеціальний номер будинку, заборонивши під загрозою розстрілу далеко відходити від нього.
12 лютого погнали всіх чоловіків чистити від снігу яму-глинище, яка пізніше стала для них, їхніх жінок, дітей і близьких могилою. У самий день розстрілу між поліцаями були розподілені обов’язки. Одні — заганяли населення до клубу, другі — з клубу конвоювали до місця знищення, третя група безпосередньо проводила розстріл, а решта — як голодні собаки, тягли з опустілих від мешканців хат усе, що роками наживалося чесною працею.
Із кінотеатру о 8-й годині ранку вивели першу групу — 20 чоловік – і розстріляли. Так почалася кривава оргія сп’янілих від крові душогубів. Крики і стогін дорослих, плач і зойк дітей, глухі постріли й окрики садистів було чути над селом. …Так було знищено єврейське містечко, яке проіснувало кілька віків»...


Сьогодні, 15 лютого у селі Хащуватому на меморіальному комплексі “Хащуватська трагедія” відбувся мітинг-реквієм, присвячений 76-ій річниці з дня масового розстрілу нацистами єврейського населення села.

 

У мітингу взяли участь голова районної ради Дмитро ГРАБОВИЙ, заступник голови районної державної адміністрації Віталій ОРЕЛ, представники єврейської общини Кіровоградщини: голова правління общини, головний редактор газети "Україна-Центр" Юхим МАРМЕР та раввин синагоги Дан ЗАКУТА, директор Хащуватської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Олена ВДОВИЧЕНКО, учні школи та жителі села.

 

 

Звертаючись до присутніх, очільник районної ради зазначив, що розстріл населення Хащуватого став однією з найсумніших сторінок історії українського та єврейського народів та наголосив, що пам'ять про цю подію є запорукою запобігання таким трагедіям у майбутньому.

"Ми та наші діти повинні пам’ятати свою історію, аби не допустити повторення людиноненависної риторики, масових вбивств, трагічних подій Голокосту", - наголосив Дмитро ГРАБОВИЙ.

Керівник району висловив вдячність меценатам, які взяли участь у будівництві меморіалу та увічненні пам'яті про хащуватську трагедію, а також усім, хто зберігає пам’ять про трагічні сторінки історії України та передає її наступним поколінням.

 

 

 

 


Цього дня на меморіалі "Хащуватська трагедія" прозвучало багато сумних слів від жителів села, школярів, представників єврейської общини…

Наприкінці мітингу пам'ять про тих, з ким по-звірячому розправились у 1942 році, вшанували хвилиною мовчання, а до пам’ятника загиблим поклали живі квіти.

   
 

« повернутися до списку новин