Гайворонська районна рада
Гайворонський район, Кіровоградська область

.

Переглядів: 124

У неділю, 16 лютого, відбувся традиційний мітинг-реквієм за загиблиими євреями у 1942 році у селі Хащуватому Гайворонського району.

Захід відбувся на місці розстрілу понад тисячі жителів села, де зараз облаштовано меморіальний комплекс «Хащуватська трагедія».


У мітингу з нагоди 78-ї річниці події взяли участь голова районної ради Дмитро Грабовий, заслужений журналіст Украни, редактор газети "Україна-центр" Юхим Мармер, помічник керівника Управління СБУ в Кіровоградській області Марина Яковенко, раввин синагоги в місті Кропивницькому Дан Закута, директор КЗ "Хащуватський ліцей" Олена Вдовиченко, Олексій Поспєлов - директор школи села Богданівки, що на Миколаївщині, та учні цього ж навчального закладу, а також мешканці села, громадськість.

Під час мітингу-реквієму, який організувала директор КЗ "Хащуватський ліцей" Олена Вдовиченко, учителі та учні школи, перед присутніми виступили очільник району Дмитро Грабовий та гості даного заходу, які під час виступів наголошували на тому, що такі трагічні події ніколи не повинні повторитися.

"Ми всі знаємо нашу трагічну історію, українського та єврейського народів, – сказав у своєму виступі Дмитро Миколайович Грабовий. І щоб у майбутньому ніколи не було таких трагічних сторінок, ми повинні знати і пам’ятати нашу історію!"


Світлу пам'ять про людські трагедії та скалічені долі вшанували хвилиною мовчання, проникливими віршами та хвилюючими словами виступаючих.

До початку Другої світової війни у селі жило більше п’яти тисяч людей, більшість – євреїв. Нацисти з’явилися в Хащуватому влітку 1941 року. Наприкінці наступної зими всіх євреїв, які залишилися в селі (переважно літні, хворі та діти), зігнали до місцевого кінотеатру.

Близько двох десятків чоловіків-євреїв змусили викопати на глинищі величезну яму. Вони вже знали, що на них чекає – копали і плакали…

Того трагічного дня у Хащуватому людей розстрілювали по-звірячому, цілими родинами. Лише офіційний список розстріляних того дня складає 783 загиблих, решта – 180 невідомі, проте існує думка, що їх було значно більше.

Одразу після війни Державна військово-медична комісія з розслідування злодіянь гітлерівців та їх поплічників дослідила у Хащуватому місце масової страти мирних громадян, де було виявлено тіла 975 розстріляних безневинних жертв, серед яких було багато дітей.


Наприкінці мітингу в пам'ять про невинно загиблих до пам’ятного знаку поклали живі квіти.

 

« повернутися до списку новин