Гайворонська районна рада
Гайворонський район, Кіровоградська область

.

Переглядів: 865

Сьогодні, 23 лютого, за ініціативи голови Гайворонської районної ради Грабового Д.М.  було проведено семінар для голів селищних та сільських рад на тему "Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі охорони об'єктів культурної спадщини".

Семінар проводив науковий співробітник науково-дослідного центру "Охоронна археологічна служба України" Інституту НАН археології України, секретар Кіровоградської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії і культурної спадщини Валентин Володимирович СОБЧУК.

Крім голів місцевих рад в даному семінарі прийняли участь начальник відділу культури, туризму та культурної спадщини районної державної адміністрації І.Ю. Паршогуба, методист з пам'ятко-охоронної справи відділу культури, туризму та культурної спадщини районної державної адміністрації І.А. Соколюк.

В ході проведення семінару Валентин Володимирович звернув увагу присутніх на те, що повноваження органів місцевого самоврядування в галузі охорони об'єктів культурної спадщини зафіксовані рядом чинних законодавчих та нормативно-правових актів України, зокрема ЗУ "По місцеве самоврядування", ЗУ "Про охорону культурної спадщини", ЗУ "Про охорону археологічної спадщини" та ін.

Так, В.В. Собчук зазначив, що охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів   державної   влади та органів місцевого самоврядування.  До  повноважень  органів охорони   культурної   спадщини районних   державних  адміністрацій,  органів  охорони  культурної спадщини місцевого самоврядування  відповідно  до  їх  компетенції належить забезпечення   режиму   використання пам'яток місцевого значення, їхніх територій, зон охорони; забезпечення  захисту об'єктів  культурної  спадщини  від загрози знищення, руйнування або пошкодження, а також - укладення  охоронних  договорів  на  пам'ятки   в   межах повноважень, делегованих  органом  охорони  культурної  спадщини вищого рівня відповідно до закону.

 

Відтак, Валентин Володимирович наголосив, що укладення охоронних договорів є важливим аспектом, який дасть можливість в законодавчому полі забезпечити захист об'єктів культурної спадщини та пам'яток місцевого значення від загрози знищення, руйнування чи пошкодження. А тому усі  власники  пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини  чи  їх частин  або  уповноважені  ними  органи (особи) незалежно  від  форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.
 
Крім того, Валентин Собчук звернув увагу присутніх на те, що відсутність охоронного договору не  звільняє особу від обов'язків, що передбачені Законом України "Про охорону культурної спадщини". Також науковий співробітник зауважив, за  ухилення власника пам'ятки або уповноваженого ним органу від  підписання  охоронного  договору  або за порушення ним режиму використання   пам'ятки - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян.

В ході проведення семінару В.В.Собчук ознайомив присутніх із результатами роботи співробітників науково-дослідного Центру в селі Хащувате Гайворонського району.

Так, було обстежено 9 курганів та виявлено 1 курган невідомий науці; виявлено 10 поселень та місцезнаходжень (в тому числі кам'яної доби), трипільської та черняхівської культур, доби бронзи, епохи середньовіччя; проведено лабораторні дослідження виявлених матеріалів в Інституті археології НАН України та відкрито перспективу для подальших наукових досліджень із залученням іноземних інвестицій (грантів).

 

 

В результаті проведених робіт було проведено інвентаризацію об'єктів культурної спадщини (курганів та давніх поселень) з оформленням актів технічного стану, створено умови для реалізації повноважень сільської ради в сфері охорони культурної спадщини (укладання охоронних договорів), напрацьовано матеріали до програми з охорони культурної спадщини Хащуватської сільської ради, а також створено передумови для реалізації туристичної галузі.

За допомогою мультимедійних технологій учасники заходу мали змогу ознайомитись з результатами археологічних досліджень, які проводились на території деяких районів Кіровоградщини, а також почути про проблемні питання, з якими вони можуть спіткнутись під час виконання своїх повноважень в галузі охорони об'єктів культурної спадщини та шляхи їх вирішення.

  


 

« повернутися до списку новин